Kategorie

Jakie nasiona pszenicy wybrać?

Decydując jaka odmiana zagości na naszych polach, powinniśmy przyjrzeć się kilku istotnym cechom, które będą w przyszłości rzutowały na wielkość i jakość plonu. Obecna dysproporcja między ceną pszenicy paszowej i konsumpcyjnej powoduje, że naturalnym, pierwszym wyborem powinny być odmiany jakościowe z grup E i A. To pierwszy krok do osiągnięcia wysokiego plonu, który przy bardzo dobrych parametrach skupowych przełoży się satysfakcjonującą ofertę cenową na nasze płody. W gąszczu odmian i ofert marketingowych sztuką jest wyselekcjonowanie tego, co gwarantuje plon i zapewnia jakość. Jest to niełatwe, ale trafiliście w dobre ręce.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Stając przed wyborem materiału siewnego, warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy wyborze odmiany pszenicy. Czym należy się kierować wybierając odmianę pszenicy do siewu? Oprócz wyboru odpowiedniej grupy jakościowej pszenicy kwalifikowanej trzeba brać pod uwagę terminy siewu i rozwoju, zimotrwałość, podatność na choroby pszenicy ozimej czy odporność na wyleganie. Dopiero uwzględnienie wszystkich tych czynników pozwoli na dobór odmiany pszenicy, która będzie pewnie rosła i obficie plonowała. Spośród wielu odmian materiału siewnego polecamy odmiany pszenicy kwalifikowanej RGT PONTICUS i LG ATELIER.

Pszenica RGT Ponticus - elitarna jakość z wysokim plonem

RGT PONTICUS to pszenica, która od kilku sezonów potwierdza, że przynależność do grupy jakościowej E to nie przypadek. Na rynku niemieckim, znajduje się na szczytowych pozycjach jeśli chodzi o udział w powierzchni reprodukcji w grupie E, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu rolników wysiewem tej odmiany. Wszystkie wskaźniki jakościowe, nawet w niesprzyjających sezonach, są zawsze na najwyższych poziomach. Zawartość białka oraz liczba opadania, nawet w tak trudnym sezonie jak 2022/2023 utrzymały się na rewelacyjnych poziomach. Ewenementem jest poziom plonowania tej pszenicy, który oscyluje w granicach plonów uzyskiwanych przez pszenice z grupy A. Nie bez znaczenia jest również bardzo dobra zimotrwałość tej wyjątkowo udanej odmiany, bez problemu sprawdza się w warunkach polskich zim, a co ważne szybko się regeneruje wiosną i dobrze startuje z początkiem wegetacji wiosennej.

LG Atelier - pszenica idealna do uprawy na polskich glebach

LG ATELIER Pszenica ta należy do grupy jakościowej A, jednak stabilność i jakość parametrów skupowych zachowała na poziomie porównywalnym do RGT PONTICUS. LG ATELIER jest odmianą o jeszcze wyższym potencjale plonu. Jest odmianą „młodszą” o kilka sezonów, a jak wiemy postęp hodowlany znacząco przyśpieszył (genotypowanie etc.) i jest w stanie tworzyć odmiany z coraz mniejszą ilością słabych stron. Jest to pszenica nieco wyższa niż RGT PONTICUS, jednak równie odporna na wyleganie. Wyższy pokrój roślin wpływa pozytywnie na przydatność tej odmiany na stanowiska nieco słabsze. Tu dochodzimy do meritum sprawy. Skąd tak dobra i elastyczna kombinacja pozytywnych cech tej pszenicy? Już spieszę z odpowiedzią.

Pszenica w typie kompensacyjnym

LG ATELIER jest odmianą w typie kompensacyjnym. Cóż to takiego? Brzmi dość naukowo, ale to banalnie proste. Jak nazwa wskazuje, pszenica ta potrafi coś kompensować, można by rzec wyrównywać, nadrabiać. Tak też właśnie się dzieje, jeśli któraś ze składowych budowania plonu zawiedzie. Załóżmy, że w okresie strzelania w źdźbło mamy suszę, rośliny zaczynają redukować ilość źdźbeł kłosonośnych, a w efekcie kłosów, pszenica LG ATELIER będzie umiała to „inteligentnie nadrobić” w kolejnych etapach wzrostu przez zawiązanie większej ilości ziarniaków w kłosie i większej MTZ. Dzięki tej elastyczności i umiejętności adaptowania się do panujących warunków glebowych i atmosferycznych LG ATELIER świetnie nadaje się do opóźnionych siewów, czy to po kukurydzy ziarnowej, czy burakach cukrowych. Silnie się krzewi, więc idealnie wypełnia wymagania, które są stawiane przed odmianami wysiewanymi po optymalnym terminie.